چت اتکینز نوازنده گیتار
نهم بهمن 1394

مقالات - موسیقی موج

 

چت اتکینز نوازنده گیتار، با نام واقعی چستر بورتون اتکینز در 20 ژوئن سال 1924 در لاترل ، تنسی متولد شد و در 30 ژوئن سال 2001 در نشویل ، تنسی فوت کرد.

سبک چت اتکینز در موسیقی کانتری می باشد. که غالباً از سبک وی با نام انحصاری می سی سی پی کانت...ری یاد می کنند.

 

چت اتکینز یک نوازنده، آهنگساز و تهیه کننده موسیقی بود. وی جزو پیشگامان سبک کانتری عامه پسندی بود که در آن زمان ها در نشویل معروف بود. تکنیک وی در نواختن گیتار تلفیقی ماهرانه از دو تکنیک نوازندان سبک راک و جاز می باشد. همچنین به عنوان تهیه کننده، مشاهیر موسیقی و خوانندگانی همچون Waylon Jennings, Dolly Parton, Eddy Arnold, Jim Reeves, Elvis Presley, Everly Brothers را هدایت و تربیت کرده است.

 

چت اتکینز غالباً همراه با گروه ها و خوانندگان سبک کانتری مانند Archie Campbell , Bill Carlisle به اجرای موسیقی و برگزاری تورهایی می پرداخت، همچنین وی بیش از یکصد آهنگ به تنهایی ساخته و اجرا کرده است. وی در زمان خود بیشترین تاثیر را بر روی موزیسین ها و تهیه کنندگان موسیقی در اجلاس ها داشت.وی تحت عنوان آقای گیتار شناخته می شود. اتکینز شاید یک گیتاریست کانتری بی همتا باشد. او تکنیک پنجه نوازی سریع مرل تراویس را ظریف تر کرد و بهبود بخشید و با اضافه کردن ریزه کاری های جاز، کلاسیک و پاپ سبکی بدیع در گیتار کانتری پایه گذاری کرد.

 


بدون چت اتکینز موسیقی کانتری در دهه های 50 و 60 هیچگاه از حد و مرزهای موسیقی پاپ فراتر نمی رفت.


وی در خلال دهه 50 تا 60 میلادی به تشکیل و سازماندهی موسیقی منطقه نشویل کمک شایانی نمود. ( سبک نشویل سبکی از موسیقی کانتری می باشد و به همان اندازه که موسیقی پاپ به هونکی تونکس مدیون است، این سبک به چت اتکینز مدیون می باشد.