گلچین: به انتخاب خودم گوشه‌گیر شدم
بیست و ششم اردیبهشت 1395

به گزارش موسیقی موج

 

 برنامه «شب آواز ایرانی» كه از سوی اهالی موسیقی و نوازندگان و خوانندگان جوان و پیشكسوت مورد توجه قرار گرفته، یازدهمین برنامه خود را شنبه 25 اردیبهشت 1395 با حضور پرشور مشتاقان ساز و آواز اصیل كشورمان در تالار اندیشه، برگزار كرد.
 

در این نشست ماهانه كه با هدف تجلیل از پیش‌كسوتان آواز ایرانی و همچنین كشف و معرفی چهره‌های جدید به همت مركز موسیقی و مركز محافل و جشنواره‌های حوزه هنری شكل گرفته است، هنرمندانی چون صادق میرزا میرزایی، سید محمد ذوالنوری، مژگان محمد حسینی، جلیل صادقی اشرافی، سینا مشفقی و هادی منتظری با صدای دلنشین ساز و حسین جعفری، سلیمان رضایی، جلال اسماعیلی و حسین علیشاپور با آواز خود شب خاطره انگیزی را رقم زدند.
 

همچنین در یازدهمین شب آواز ایرانی، فاضل جمشیدی و نادر گلچین استاد آواز به عنوان سخنران و میهمان افتخاری برنامه حضور داشتند. نادر گلچین از خوانندگان صاحب سبك و از صداهای خاص موسیقی ایرانی است كه بسیاری از ترانه های او هنوز هم میان مردم و اهالی موسیقی زمزمه میشود. از جمله مهم ترین آثار او می‌توان به «یوسف گم گشته» و آلبومهای گریز، نفس باد صبا، زلف بنفشه و همكاری با آهنگسازان و هنرمندان برجسته ای همچون  فریدون شهبازیان، محمدرضا لطفی، مجتبی میرزاده، حسین علیزاده، پرویز مشكاتیان و .... اشاره كرد.
 

نادر گلچین در بخشی از این مراسم در سخنانی گفت: 37 است به انتخاب خودم گوشه گیری را انتخاب كرده ام. با این حال به گذشته و به دوران كاری ام كه بازمیگردم میبینم هرآنچه بوده جذب و جفت بوده و خودم را راضی نگه میدارد.
 

این پیشكسوت آواز كشورمان بیان كرد: در این سالها كه فضای موسیقی و آواز را رصد میكنم، به این نتیجه رسیده ام كه متاسفانه به جای این كه رو به پیشرفت و ترقی برویم، افت كرده ایم. این پسرفت بویژه در ارتباط موسیقی و شعر به چشم میخورد و نیاز به اهتمام ویژه داریم.
 

گلچین با اظهار امیدواری از این كه هنر موسیقی ما گامهای بلندتری در آینده بردارد، اظهار داشت: خاطره ای از دیدار با استاد موسی معروفی پدر جواد معروفی دارم. او در دیداری كه داشتیم به من گفت كار تو را میپسندم زیرا به جای این كه مدام مثل برخی از خوانندگان، بی هدف «چه چه» بزنی، برای شعر و بیان شعر ارج و ارزش قائلی. او میگفت سالهای زیادی در موسیقی كار كرده ام و نمیدانم برخی اصوات بی مفهوم چه چیزی نصیب شنونده میكند كه عده ای اینقدر روی آن اصرار دارند.
 

استاد گلچین خطاب به خوانندگان جوان گفت: باید به جای تكرارهای اشتباه بعضی اساتید، به سمت جلو قدم برداریم. در موسیقی افتخارمان به شعرمان است و توجه به ادبیات فارسی را باید هدف قرار دهیم و به بیان و لحن بیشتر توجه كنیم چرا كه شعر و ادبیات ما گنجینه بزرگی است كه در دست داریم و حیف است از آن بهره نبریم.