تجلیل «اسپیلبرگ» از آهنگساز فیلم‌هایش
بیست و ششم اردیبهشت 1395

به گزارش موسیقی موج

 

«جان ویلیامز» پرافتخارترین آهنگساز سینمای جهان، جایزه دستاورد سینمایی موسسه فیلم آمریکا را از دستان «استیون اسپیلبرگ» همکاری دیرینه‌اش دریافت می‌کند.

 

به نقل از ایسنا، در مراسم اعطای جایزه دستاورد موسسه فیلم آمریکا به «جان ویلیامز» آهنگساز برجسته سینمای جهان که در تاریخ 9 ژوئن در سالن دالبی تئاتر لس آنجلس برگزار می‌شود، «استیون اسپیبرگ» حضور خواهد داشت تا اعطاء‌کننده این جایزه سینمایی باشد.

 

«ویلیامز» برای ساخت موسیقی فیلم‌های «آرواره‌ها»، «ای تی» و «فهرست شیندلر» از ساخته‌های «اسپیلبرگ» موفق به کسب جایزه اسکار شده است.

 

وی که از درخشان‌ترین سازندگان موسیقی فیلم در تاریخ سینما محسوب می‌شود، تا کنون پنج جایزه اسکار، چهار جایزه گلدن گلوب، 21 جایزه گرمی، 7 جایزه بافتا و دو جایزه امی کسب کرده و ساخت موسیقی فیلم‌هایی مانند «آرواره‌ها»، «جنگ ستارگان»، «سوپرمن»، «ای‌.تی»، «ایندیانا جونز»، «پارک ژوراسیک»، «فهرست شیندلر» و سه فیلم نخست از مجموعه «هری پاتر» بخشی از فعالیت هنری این موسیقیدان است.

 

ویلیامز که تا کنون 50 بار نامزد دریافت اسکار شده، از این نظر رکورددار بالاترین نامزدی در میان افراد در قید حیات برای دریافت جایزه اسکار است و بعد از «آلفرد نیومن»، صاحب مقام دوم بالاترین تعداد نامزدی برای این جایزه در تاریخ پس از «والت دیسنی» با 59 بار نامزدی محسوب می‌شود.

 

از دریافت‌کنندگان پیشین جایزه دستاورد هنری موسسه فیلم آمریکا می‌توان به چهره‌هایی مانند «جین فوندا»، «شون کانری»، «مریل استریپ»، «مارتین اسکورسیزی»، «استیون اسپیلبرگ»، «دیوید لین»، «بیلی وایلدر»، «بت دیویس»، «اورسن ولز» و «جان فورد» اشاره کرد، این اولین‌باری است که این جایزه به یک موسیقیدان اعطاء ‌می‌شود.

 

ویلیامز در طول هفت دهه فعالیت هنری برای بیش از 150 فیلم سینمایی مختلف آهنگسازی یا گروه موسیقی آن‌ها را رهبری کرده و بسیاری از مشهورترین قطعه‌ها را ساخته است.

 

همچنین برای چهار دوره از بازی‌های المپیک‌های ۱۹۸۴، ۱۹۸۸، ۱۹۹۶ و ۲۰۰۲، مراسم تحلیف باراک اوباما، تعداد بسیاری کنسرت و مجموعه تلویزیونی موسیقی ساخته و از سال ۱۹۸۰ تا ۱۹۹۳ میلادی، رهبر اصلی ارکستر «بوستون پاپز» بوده‌ و اکنون یکی از رهبران برجسته آن به‌شمار می‌رود.

 

به گزارش هالیوود ریپورتر، نام «جان ویلیامز» در سال ۲۰۰۰ میلادی در تالار مشاهیر هالیوود ثبت شد.