آرشیوی : بیشترین فروش متعلق به پیانو است
بیست و پنجم اردیبهشت 1395

۹۴/۰۲/۲۵

 

به گزارش خبرنگار موسیقی خبرگزاری فارس، آخرین روز‌های نمایشگاه کتاب تهران مملو از جمعیت و مشتاقان و متقاضیان کتاب است. امیدواریم سهمی از یارانه‌بگیرهای  خودپردازها نیز برای کتاب باشد. خیلی کارها باید انجام شود تا روز اول نمایشگاه کتاب همچون روز آخر آن، پرشکوه و پر رونق شود. در زیر مصاحبه‌ای با مسئول انتشارات چنگ که در حوزه کتاب‌های تخصصی موسیقی فعالیت دارد انجام شده و ارائه می‌گردد:

* ارزیابی شما از نمایشگاه امسال چیست؟

نمایشگاه امسال خوب بود. اما نسبت به سال‌های قبل خرید کم‌تر بود و استقبال زیاد. ما به این دلیل که خواستیم جوانان بیشتر با بحث آموزشی موسیقی آشنا بشوند قید غرفه‌های محل شبستان را که فروشی چند برابری برای ما داشت زدیم و به غرفه آموزش آمدیم.

* چند سال است که نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران شرکت می‌کنید؟

از اول نمایشگاه بوده‌ایم که می‌شود 28 سال.

* قیمت کتاب‌ها چقدر بر فروش شما اثر می‌گذارد؟

اگر کتاب ارزان‌تر می‌بود مسلماٌ فروش به مراتب بیشتر می‌شد. با این حال به علت مناسب بودن قیمت‌های ما فروش نسبتاٌ خوب است.

* میزان همکاری دولت و سازمان‌ها با حوزه کتاب تخصصی موسیقی چقدر است؟

هیچ‌گونه همکاری و یا سفارشی کلی از جهت سازمان‌های دولتی نداریم. بیشتر فروش ما بسته به علاقه و نیاز هنرجویان و هنردوستان و محققین و دانشجویان موسیقی است.

* آیا امسال از خرید مؤسسات دولتی و پژوهشی و دانشگاه‌ها و دانشجویان رضایت داشتید؟

خرید از مؤسسات نداشتیم. فقط یک تعداد کتاب به دانشگاه آزاد فروختیم که آنها را برای کتابخانه دانشگاه می‌خواستند.

* در مورد فرهنگ واژگان تخصصی 6 زبانه موسیقی که سال گذشته چاپ شده توضیح بفرمائید.

آقای روحی‌فر مؤلف این فرهنگ از پیشکسوتان و رئیس سابق هنرستان عالی موسیقی هستند. آقای برلیان مدیر انتشارات چنگ به منظور تهیه فرهنگی چند زبانه برای لغات و اصطلاحات تخصصی موسیقی و صحبت در این زمینه با آقای روحی‌فر عازم بلژیک شد و با آقای روحی‌فر برای انجام این کار به توافق رسید. آماده‌سازی این کتاب 3 سال به طول انجامید و تمام برگردان واژگان را آقای روحی‌فر انجام دادند، البته با مشاوره با دوستان متخصص موسیقی.

* بیشتر چه کتاب‌هایی در چه حوزه‌ای از شما به فروش می‌رسد؟

چون حوزه کاری ما بیشتر کتاب‌های کلاسیک غربی است، مسلماً فروش ما بیشتر در این حوزه است. بین سازهای موسیقی کلاسیک غربی نیز به دلیل پایین‌تر بودن قیمت ویلون مردم بیشتر سمت یادگیری این ساز می‌روند در نتیجه فروش کتاب آموزش ویلون بیشتر از بقیه است. بعد از آن بیشترین فروش کتاب آموزشی ما متعلق به پیانو است. هرچند قیمت خود ساز پیانو بسیار بالاست، وگرنه بیشترین فروش به پیانو تعلق می‌گرفت چون هم برای نوازنده تخصصی و هم هنرآموز سازی عمومی و اجباری به حساب می‌آید.

* نیاز مشتریان را چگونه تشخیص داده و تأمین می‌کنید؟

مشتریان ما 2 دسته‌اند. یک دسته آنها که می‌دانند چه می‌خواهند و دسته دیگر آنها که نمی‌دانند چه می‌خواهند. آنها می‌دانند چه می‌خواهند که خود از طریق اینترنت جستجو کرده و خواسته دقیق خود را به ما می‌گویند که اغلب ارائه سرویس به این دسته سخت‌تر است و آن دسته که نمی‌دانند چه می‌خواهند و صرفاٌ علاقمند به موسیقی هستند راحت‌تر راهنمایی شده و از بین کتاب‌هایمان علاقه‌اشان را جهت‌دهی نموده و نیازشان را تأمین می‌کنیم.

* کتاب‌هایی را که از سال گذشته تاکنون منتشر شده‌اند را عنوان بفرمائید.

7 کتاب از سال 93 تاکنون منتشر کرده‌ایم که عنوان کتاب و مؤلف یا نویسنده در زیر ارائه می‌گردد:

1- قصه گیسوی تو (12 قطعه برای آواز و پیانو) براساس اشعار کلاسیک ایرانی (آهنگساز مهدی بزرگ‌مهر) با اشعاری از حافظ، مولانا، امیرخسرو دهلوی، نیما یوشیج و شفیعی کدکنی.

2- ردیف سنتور (برای کلیه سازهای مضرابی) از منوچهر لشگری - تنظیم هدی انتظار.

3- صداسازی تألیف علی خدایی.

4- حکایت آواز تألیف علی خدایی.

5- فرهنگ واژگان تخصصی موسیقی با عنوان (چنگ واژه) شش زبانه - از ابراهیم روحی‌فر به زبان‌های انگلیسی، ایتالیایی، فرانسوی، آلمانی، اسپانیایی و فارسی.

6- تئوری و شناخت کوک‌های متداول موسیقی ایرانی - گردآوری و نگارش: سلمان محمدی.

7- ویلنسل - گردآوری و ترجمه از محسن نورانی.