آرشیوی : کنسرت نیروهای خودسر
بیست و پنجم اردیبهشت 1395

25 اردیبهشت 1393

 

هفته ای پر فراز و نشیب در موسیقی سپری شد. هفته ای که با فراز و فرودهای فراوان، از لغو کنسرت گرفته تا بازدید بدنی در کنسرت بانوان همگی رخدادهای این هفته موسیقی بود. با این حال به نظر می رسد افتتاح نخستنی بنیاد هنر و موسیقی کشور که به پژوهش در زمینه هنر و موسیقی می پردازد سرآغاز خوبی برای آینده خواهد بود اما تلخ ترین قسمت ماجرا لغو کنسرت های مجوزدار توسط نیروهای خودسر است و بازدید بدنی در هنگام ورود به سالنی که در آن بانوان کنسرت می‌دهند.

افتتاح بنیاد هنر و موسیقی در سکوت خبری 
نخستین بنیاد هنر و موسیقی قزوین در سکوت افتتاح شد. بنیادی که با تلاش‌های محمدرضا درویشی آهنگساز و پژوهشگر موسیقی نواحی ایران به بار نشست، با حضور مسوولان وزارت فرهنگ و ارشاد و مجلس شورای اسلامی در مکان تاریخی "سعدالسلطنه" شهر قزوین بازگشایی شد. پیش تر نیز درویشی در این باره صبحت های مفصلی انجام داده و مواردی را عنوان کرده بود. اینکه این بنیاد پسوند ایران را ندارد، اینکه موسیقی نواحی ایران مظلوم است و...
به هر تقدیر شاید افتتاح نخستین بنیاد هنر و موسیقی کشور که با تلاش و پژوهش‌های محمدرضا درویشی به سرانجام رسید در هفته ای که گذشت نوید روزهای خوشی برای موسیقی و هنر کشور باشد. اگرچه همواره این نگرانی‌ها وجود دارد که هنر نه در دست بخش‌های دولتی که در دست پرتوان هنرمندانی که از دل مردم برخاسته اند بر دل پردرد همان مردم می‌نشیند.

نیروهای خودسر قانونی‌اند؟!
اما کنسرت وحید تاج در هفته ای که گذشت در شهر یزد با حضور افراد خودسر! به طرز باورنکردنی به هم می‌ریزد. در طی این حادثه، تاج چندساعتی به اتاقی فراخوانده شد و کنسرت با تاخیر و بدون حضور وی به اجرا درآمد. در مورد چگونگی وقوع این رخداد، هیچ گروهی مسوولیت کار را برعهده نگرفت اما بهر صورت این ناامنی برای کنسرتی که یکبار مجوز گرفت، رخ داد. به نظر می رسد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که یک مرکز رسمی و دولتی است که باید مجوزها را صادر کند به هیچ انگاشته می‌شود و نیروهای خودسر که معلوم نیست از کجا سر برآورده‌اند دست به اقداماتی می‌زنند که حرمت یک مرکز دولتی را نادیده می‌گیرند و به صلاحدید شخصی خود هر کاری که بخواهند انجام می دهند. این در حالی است که معمولا برای انجام یک کنسرت تمامی موارد امنیتی رعایت می‌شود و پلیس و نیروی انتظامی برای اجراها معمولا آمادگی لازم را دارند.
نوش‌آبادی معاون حقوقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در توضیحات خود در‌این‌باره به CHN گفته بود:«برنامه‌هایی که مورد تائید قرار گرفته است باید اجرا شود، حتی اگر کسی بدون دلیل بخواهد مداخله کند و فضا را متشنج کند. اگر برنامه مشکلی دارد باید پیش بینی کنند و به آن برنامه مجوز ندهند. اگر هم خودشان به نتیجه رسیدند که برنامه شاید طبعات منفی داشته باشد، مسئولینی که درباره آن تصمیم گرفته‌اند، باید مداخله کنند. افراد غیر مسئول و یا به تعبیر شما خودسر نباید بیایند و برنامه های مجوز دار را مانع شوند».

چه کسانی به دنبال ایجاد فضای تشنج‌اند؟!
معاون حقوقی وزارت ارشاد صحبتی درباره رایزنی وزیر ارشاد یا دیگر مقامات وزارت ارشاد با مسئولان امنیتی استان یزد نمی‌کند، اما تاکید دارد «اگر عده ای بخواهند از برگزاری برنامه های فرهنگی که دارای مجوز هستند، ممانعت کنند، مقامات مسئول باید با این افراد برخورد کنند. وقتی به یک حرکت غیر قانونی تبدیل می شود باید مقامات قضایی انتظامی و امنیتی وارد موضوع شود و اجازه ندهند فضا بدون دلیل متشنج شود».

سفری موسیقایی به آذربایجان با اجرای عالم قاسم‌اف

 
هفته ای که گذشت با اجرای سرشناس ترین خواننده، شاعر و موسیقدان آذربایجانی در ایران همراه بود. سالن میلاد نمایشگاه بین المللی شاهد هنرنمایی "عالم قاسم اف" و گروه همراه وی بود. قطعاتی قدیمی و جدید توسط این گروه آذربایجانی که در دنیا شناخته شده‌اند به اجرا درآمد. همچنین آلبوم مرغ سحر قاسم‌اف که با همت موسسه" آوای باربد" منتشر شده در انتهای مراسم با حضور این خواننده سرشناس بین‌المللی رونمایی شد.

در این مراسم قاسم‌اف قطعه ای را به یاد "زنده یاد محمدرضا لطفی" برای حاضران اجرا کرد و برای درگذشت وی اظهار تاسف کرد.اگرچه این مراسم با تاخیر آغاز شد اما صحبت ها و درخواست های نوازندگان عاشیق ایرانی نیز در این مراسم به گوش مسوولان رسید. گفته می‌شود در حالی جمهوری آذربایجان با موسیقی و عالم قاسم اف‌ها شناخته می‌شود که در ایران عاشیق‌ها و موسیقی نواحی ایران روزگار خوشی را نمی‌گذرانند. کنسرت‌های متعددی به دلایلی نامعلوم لغو می‌شوند و در این‌باره هیچ نهادی پاسخگو نیست. به نظر می‌رسد نگرانی در مورد حواشی موسیقی بسیار بیشتر از خود موسیقی است!

همه چیز خاموش! شما، به کنسرت بانوان آمده‌اید!
کنسرت گروه بهار به خوانندگی هنگامه اخوان در هفته ای که گذشت به اجرا درآمد. اما نه در فضایی معمول که کاملا غیرمعمول و شاید کمی توهین آمیز. کنسرت با اجرای رویا نونهالی و توضیحات وی در مورد سکوت خانم اخوان در این سال ها همراه بود و سپس این گروه، اجرای خود را آغاز کرد.

این کنسرت در دو بخش اجرا شد. بخش اول که در دستگاه چهارگاه به اجرا درآمد، شامل؛ قطعه سلام از حسن کسایی، ساز و آواز با شعری از حافظ، تصنیف هزاردستان با شعر و آهنگ امیر جاهد، پیش زنگوله- زنگوله برگرفته از ردیف میرزا عبدالله، ضربی از یوسف فروتن، ساز و آواز با شعری از حافظ، تصنیف جان منی با شعر و آهنگ امیر جاهد، گروه نوازی با آهنگی از زنده یاد فرامرز پایور، ساز و آواز با شعری از حافظ، تصنیف با دل خونین با آهنگ و شرع امیر جاهد و رنگ قدیمی بود .
بخش دوم این کنسرت نیز در آواز بیات اصفهان اجرا شد که شامل قطعات پیش درآمد از ساخته های علی اکبر شهنازی، ساز و آواز با شعری از فروغی بسطامی، تصنیف نوع بشر با شعر و آهنگ امیر جاهد، ساز و آواز با شعری از فروغی بسطامی، قطعه اصفهان از ساخته‌های علی اکبر شهنازی، ساز و آواز با شعری از فروغی بسطامی بود. از دیگر قطعات این بخش، تصنیف ماه من با آهنگی از مرتضی نی داوود و شعری از پژمان بختیاری، سوز و گداز با شعری از باباطاهر، ضربی از ادیب خوانساری و رنگ اثری از موسیو هایک می توان اشاره کرد.
اعضای گروه بهار نیز متشکل از آزاده امیری (تار)، شیما بلوکی فر (کمانچه)، نسیم اربابی (کمانچه)، مرجان راوندی (عود)، و نازنین پدرثانی (تنبک) بودند. این به یاد محمدعلی امیرجاهد از سوی این گروه اجرا شد. اگرچه درحین اجرای کنسرت به نظر می رسید خانم اخوان از آمادگی لازم برخوردار نیست اما رخدادهای هفته های پیش و درگذشت محمدرضا لطفی آهنگساز و پژوهشگر موسیقی نواحی ایران نیز در این رخداد بی تاثیر نبود.

واقعیت خلاف تاریخ پیش می‌رود؟!
کنسرتی که می توانست به نقد گذاشته شود و تبحر نوازندگان خانم آن مورد بررسی قرار بگیرد به دلیل حضور خواننده زن، خاموش به اجرا درآمد. هیچگونه ضبطی در کار نبود. به نظر می رسد اگر آیندگان بخواهند به گذشته خود بازگردند هیچگاه صدای این قشر را نخواهند شنید. و همواره این تصور وجود دارد که شاید بانوان ما نه خوانندگان خوب و نه نوازندگانی ماهر هستند در حالیکه واقعیت خلاف تاریخ پیش می رود.