آرشیوی : خدمات ابن سینا به موسیقی
بیست و پنجم اردیبهشت 1395

۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۴

حجت‌الاسلام یونسی، دستیار ویژه رییس جمهور در امور اقوام و اقلیت های دینی و مذهبی در مراسم رونمایی کتاب «جوامع علم موسیقی» تاکید کرد برای رسیدن به توسعه لازم است آزادی اندیشه و تحقیق داشته باشیم.

به گزارش خبرنگار مهر، مراسم رونمایی از کتاب «جوامع علم موسیقی» نوشته سیدعبدالله انوار، پنجشنبه ۲۴ اردیبهشت ماه با حضور حجت‌الاسلام یونسی، دستیار ویژه رییس جمهور در امور اقوام و اقلیت های دینی و مذهبی در غرفه استان همدان بیست‌وهشتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران برگزار شد.

محمدناصر نیکبخت استاندار همدان در این مراسم گفت: استان همدان از لحاظ فرهنگی و حوزه تمدن تارخی دارای رتبه بسیار بالایی است، اما متاسفانه به لحاظ اقتصادی دارای جایگاه خوبی نیست و لازم است که پیرامون این موضوع تلاش های ویژه ای صورت پذیرد. البته تاکنون تلاش های بسیار ارزشمندی از سوی اهالی فرهنگ و هنر استان همدان پیرامون معرفی ابعاد مختلف فرهنگی و اجتماعی این استان در بیش از صدها جلد کتاب تالیف و نگارش انجام شده و امیدواریم این اقدام بتواند در معرفی هر چه بهتر فرهنگ و تمدن استان همدان نقش ارزنده ای را ایفا کند.

چرا بوعلی سینا همدان را انتخاب کرد

حجت‌الاسلام یونسی، دستیار ویژه رییس جمهور در امور اقوام و اقلیت های دینی و مذهبی هم در این مراسم توضیح داد: لازم است یک خسته نباشید ویژه به مسئولان استان همدان بگویم که از فرصت برگزاری بیست‌و هشتمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران استفاده بهینه کردند و تلاش کردند که برای معرفی استان این مراسم را برگزار کنند. البته برای توسعه فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی هر استان باید زمینه های مختلفی را فراهم کرد. به طور حتم اگر زمینه ها فراهم نشود، همه برنامه ریزی ها یا خنثی می شود یا دیگر امیدی به اجرای آن نخواهد بود.

وی بیان کرد: ما به این موضوع افتخار می کنیم که بوعلی سینا بعد از سفر طولانی که داشت، همدان را برای سکونت انتخاب کرد و اصولا این سوال پیش می آید که بوعلی سینا چرا از میان این همه مناطقی که در ایران وجود دارد، همدان را برای سکونت انتخاب کرد؟ بوعلی سینا همدانی نیست بلکه از آسیای میانه برخاست و بعد از تعقیب و گریزهای فراوانی که با آن مواجه شد، بالاخره همدان را به عنوان تنها نقطه امن خود پیدا کرد و این منطقه نه تنها فقط جای امنی برای او شد بلکه به عنوان صدراعظم نیز انتخاب شد و این نکته بسیار بااهمیتی است که بزرگان فرهنگ و هنر باید به آن تاکید زیاد داشته باشند.

تا آزادی اندیشه وجود نداشته باشد، توسعه امکان پذیر نیست

دستیار ویژه رییس جمهور تاکید کرد: حال ما باید این سوال را از خود بپرسیم که چرا امروز این اتفاق برای ما نمی افتد؟ و چرا شخصیت های ما باید به کانادا و کشورهای دیگر بگریزند. ما باید به اوج توسعه برسیم و مطمئن باشید تا آزادی اندیشه و تحقیق وجود نداشته باشد، توسعه نیز امکان پذیر نیست.

وی در ادامه صحبت های خود توضیح داد: برخی می خواهند که جلسات علمی و پژوهشی درد استان ما برگزار نشود که این شایسته استان همدان نیست. در حالی که همدان دارای جایگاه بسیار ارزشمندی است که باید پرچم تمدن اسلامی در آن برافراشته شود و برای تحقق چنین فضایی باید کرسی های آزاداندیشی و مناظرات بیشتر از گذشته در این استان فراهم شود. البته من موافق تندروی ها نیستم، اما نباید بگذاریم که افراد تندرو و متعصب مانع پیشرفت فضای فرهنگی استان همدان شوند. کشور ما نیاز دارد به سمت قله های همه جانبه عرصه های فرهنگی پرواز کند و استان همدان این ظرفیت را دارد که میزبان شایسته ای برای چنین فضایی باشد.

نمایشگاه کتاب و یک آکادمی سیال ۱۰ روزه

سیدعباس صالحی، معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در این مراسم گفت: اگر ما تشیع را با دو بال عقلانیت و معنویت تعریف کنیم شخصیت های برجسته استان همدان در پرواز و به حرکت درآوردن کبوتر دنیای تشیع نقش اساسی داشته است.

وی ادامه داد: امسال برخی از تحولاتی که در نمایشگاه کتاب تهران اتفاق افتاد، ماجرای روز استان ها بود که اتفاقات بسیار خوبی را برای نمایشگاه رقم زد. گرچه مصلی به لحاظ فیزیکی مکان استاندارد نمایش کتاب نیست، اما خوشحالیم از اینکه این فضا تبدیل به یک آکادمی سیال ۱۰ حوزه ای شده که مراسم رونمایی کتاب «جوامع علم موسیقی» در ردیف آن قرار دارد.

انوار مشکل ترین بخش کتاب شفا را ترجمه کرد

غلامرضا اعوانی، عضو هیات علمی موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران با اشاره به مقام والای ابن سینا و غفلت هایی که پیرامون این شخصیت تاریخی صورت می گیرد، گفت: بسیاری از افراد نمی دانند که ۴۰ درصد آثار ابن سینا هنوز چاپ نشده و استاد انوار کار بسیار ارزشمندی انجام داده که نسبت به ترجمه یکی از بخش های بسیار دشوار کتاب شفای ابن سینا اقدام کردند. من مطمئنم بسیاری از افراد آرزوی انجام این کار را داشتند.

وی افزود: من مطمئنم که استاد انوار کتاب های مختلفی را مطالعه کردند و با چند نفر از متخصصان علم موسیقی مشورت کردند تا بتوانند به این تجربه برسند. ما باید بدانیم که موسیقی بخشی از حکمت الهی بوده است و در گذشته های دور موضوعی بسیار بااهمیت بوده که شاخه ای از علم ریاضی محسوب می شود. اصولا موسیقی همیشه جزئی از برنامه تدریس در ایام قدیم بوده که ابن سینا نیز به آن توجه زیادی داشت. بنابراین می توانم اذعان کنم که کتاب «جوامع علم موسیقی» اثر بسیار ارزشمندی است که بعید می دانم کسانی مثل ایشان بتوانند چنین تجربه ای را داشته باشند.

اعوانی تصریح کرد: ما باید به ریاضیات و علم موسیقی طوری نگاه کنیم که فارابی و ابن سینا نگاه می کردند. ما باید به موسیقی نگاه عمیقی داشته باشیم و به نظر من کتاب «جوامع علم موسیقی» می تواند بهترین راه برای رسیدن به چنین فضایی باشد.

ماجرای« دایره متفقات» چه بود

عبدالله انوار، نویسنده کتاب «جوامع علم موسیقی» نیز در مراسم رونمایی از کتابش که در غرفه استان همدان بیست‌وهشتمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران برگزار شد، توضیح داد: ابن سینا در این بخش از کتاب نیز نبوغ خود را نشان داده که از محاسبات ریاضی استفاده و ماجرای دایره متفقات را مطرح کرده است. او در حالی این کار را انجام داد که نوازنده نبود.

وی افزود: امیدوارم شرایطی فراهم شود که بفهمیم افرادی مانند بوعلی سینا چقدر به این سرزمین خدمت کرده اند.

بر اساس این گزارش، بعد از پایان مراسم سخنرانی، در حضور آیت الله محمدی نماینده ولی فقیه و امام جمعه همدان، مدیران استانی استان همدان و پیروز ارجمند مدیرکل دفتر موسیقی از کتاب «جوامع علم موسیقی» رونمایی شد.