آرشیوی : نبايد به خواننده‌سالاري به عنوان معضل نگاه كنيم
بیست و پنجم اردیبهشت 1395

۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۱

 

حميدرضا ديبازر از انتشار آلبوم دوم اين گروه موسيقي تلفيقي خبر داد.

 

سرپرست گروه موسيقي «فوژان» درباره‌ي تازه‌ترين آلبوم گروه به خبرنگار بخش موسيقي خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، توضيح داد: اين مجموعه به طور كلي 10 قطعه را شامل مي‌شود كه پنج قطعه‌ي آن به اتمام رسيده است.

 

او ادامه داد: تاريخ انتشار اين آلبوم به طور دقيق مشخص نيست، اما در نهايت پس از اتمام اثر كنسرتي را برگزار خواهيم كرد و قطعات نيز در همان اجرا رونمايي خواهند شد.

 

اين آهنگساز و استاد دانشگاه درباره‌ي ويژگي‌هاي فني آلبوم «فوژان» گفت: آلبوم دوم گروه «فوژان» به لحاظ دانش پشتوانه‌ محكمي دارد و از نظر فرم،‌ساختار و رنگ آميزي اثري بديع محسوب مي‌شود و گستره‌ وسيعي را در بر مي‌گيرد.

 

ديبازر درباره‌ي نحوه‌ استفاده از سازهاي كوبه‌اي در آلبوم جديدش اظهار كرد: در اين آلبوم تلفيقي از سازهاي كوبه‌اي مناطق ايران و سازهاي كوبه‌اي غير ايراني ديده مي‌شود.

 

 

اين هنرمند عرصه موسيقي از ني، كمانچه،‌سه‌تار، تار،‌عود، قانون، ويلن، ويلن آلتو، ويلنسل،‌درامز، گيتار و ... به عنوان سازهايي نام برد كه در تركيب اين آلبوم موسيقي جاي مي‌گيرند.

 

 

ديبازر كه از گستره‌ وسيعي از سازها در تركيب گروه خود بهره مي‌گيرد، درباره‌ي استفاده از ساز «هارپ» در رنگ‌آميزي آنسامبل فوژان گفت: يكي از پروژه‌هايي كه در حال حاضر روي آن كار مي‌كنم اضافه كردن ساز هارپ به مجموعه‌ «فوژان» است، اما از آن جا كه تعداد نوازندگان اين ساز كم است و نوازندگان فوژان از نظر تكنيكي در سطح بالايي قرار دارند، بايد نوازنده‌اي انتخاب شود كه توانايي همنوازي با ساير اعضاي گروه را داشته باشد.

 

سرپرست گروه «فوژان» درباره ميزان استقبال مخاطبان از موسيقي بي‌ كلام اين گروه ،گفت: نبايد به خواننده سالاري به عنوان يك معضل نگاه كنيم بلكه اين يك سليقه است. اگر مردم شنيدن صداي خواننده را دوست دارند، به اين معنا نيست كه خود را از شنيدن موسيقي بي‌كلام محروم مي‌كنند.

 

او معتقد است: در اجراهاي اخير گروه‌ فوژان سه هزار نفر از كنسرت استقبال كردند و اين نكته به معناي استقبال مخاطب از موسيقي بي‌كلام است.