اشکان صدیق آذر از اولین آلبوم موسیقی بی کلام الکترونیکی مجوز دار در ایران می گوید:
بیست و دوم فروردین 1395

گفت و گو - موسیقی موج

 

« اشکان صدیق آذر »موزیسین جوانی است که در کنسرت‌های محمد علیزاده ، علی لهراسبی و … در نقش نوازنده ساز لانچ پد و ادوات الکترونیکی به روی صحنه رفته است.

 

قطعه‌ی  « Vitamin Sky » اثری از صدیق آذر نیز به مدت یک ماه جزء ۱۰۰ قطعه برتر سایت « Beatport » شد . سایت بیت پُرت معتبرترین سایت فروش قطعات در ژانر الکترونیک در دنیا است که صدیق آذر توانست قطعه‌ی خود را در بین ۱۰۰ قطعه‌ی برتر این سایت قرار دهد.

 

گفت و گوی موسیقی موج با این نوازنده موفق را در ادامه بخوانید :

 

*تعریف دقیق ساز سینتی سایزر چیست؟

 

سینتی سایزر در اصل یک ژنراتور صدا می باشد؛ یعنی فرکانسی را تعریف می کنید و از آن فرکانس برای شما صدا تولید می کند و می توانید روی صدای ایجاد شده افکت گذاری و ویرایش انجام دهید.

 

اما موسیقی الکترونیک به نوعی موسیقی اطلاق می شود که هیچ ساز زنده ای در آن استفاده نشده باشد و همه صدا ها در آن با سینتی سایزر ساخته شده باشد.

 

اما در موسیقی الکترونیک امروز دنیا به غیر از ساز سینتی سایزر از سازهای زنده هم استفاده می شود, زیرا سبک های موسیقی با هم تلفیق شده اند و شما دیگر سبک الکترونیک محض را نمی بینید. البته هستند کسانی که موسیقی الکترونیک محض کار می کنند اما ما در آلبوم از ساز زنده هم استفاده کردیم تا بتوانیم مجوز بگیریم.

 

 

*معمولا در اجراهای صحنه ای این احتمال وجود دارد که خواننده به علت استرس از ریتم بیفتد و یا دچار اشتباه شود در این حالت وقتی وی اس تی در حال اجرا است چگونه صدای خواننده را با وی اس تی سینک می کنید؟

 

کاری که من روی استیج انجام می دهم سکونسینگ است و معمولا دوستان با کاری که سمپلر انجام می دهد اشتباه می گیرند. سمپلر معمولا برای سبک های هیپ هاپ استفاده می شود. اما ما کاری که می کنیم سکوانسی است یعنی این که یک ریتم را لوپ کرده ایم و اگر خواننده دچار اشتباه شد لوپ را قطع می کنم و البته در گروه محمد علیزاده هیچ زمان مشکل ریتم ندشتم, چون ارکستر و خود علیزاده از لحاظ تایمینگ عالی هستند.

 

* از چه سیستم عامل و نرم افزاری استفاده می کنید ؟

من از سیستم عامل مکینتاش استفاده می کنم , زیرا کیفیت بالا و امنیت بیشتری دارد و اکثرآ برای اجراهای زنده در دنیا از سیستم عامل مک استفاده می شود و نرم افزار هم از Ableton استفاده می کنم که خودم هم آرتیست این شرکت در ایران هستم.

 

 

*دستگاه سخت افزار سینتی سایزر چه مزایایی نسبت به سینتی سایزر نرم افزاری دارد ؟

من خودم ترجیح می دهم از سخت افزار سینتی سایزر استفاده کنم؛ برای اجرای زنده مناسب تر است و کیفیت بهتری دارد؛ البته سخت افزار هم اشکالات خود را دارد مانند زمانی که می خواهید صدایی را در کامپیوتر بسازید, خیلی سریع تر می توانید آن را آماده کنید.

اما در سینت سایزر آنالوگ ساخت صدا پیچیده تر است و ناچارید با دکمه ها و پیچ های تنظیم کار کنید و چون قابلیت ذخیره سازی در اکثر سینتی سایزرهای سخت افزاری وجود ندارد, اگر صدایی را برای خواننده ای بسازید  و اگر بخواهید برای خواننده دیگری صدا ایجاد کنید ناچارید تمامی پیچ ها را در وضعیت صفر قرار دهید و دوباره صدا سازی انجام دهید اما در کامپیوتر به راحتی می توانید از صداهای ذخیره شده استفاده کنید و این که کیفیت و شفافیت صدای سخت افزار بیشتر از نرم افزار است.

 

من خودم ترجيح ميدم بعضى از صداهامو رو در سينت انالوگ بسازم ؛ چون در مقايسه صداى شفاف ترى داردالبته سخت افزار هم اشکالات خود را دارد مانند زمانی که می خواهید صدایی را در کامپیوتر بسازید, خیلی سریع تر می توانید آن را آماده کنید ولى در انالوگ همه چيز دستى است.

 

*در باره آلبوم منتشر شده توضیحاتی بفرمایید؟

 کسانی که در آلبوم همکاری داشته اند آقایان بهمن میرزا زاده و  امین توانافر در این آلبوم نوازندگی کردند.

 

تا آنجایی که ما تحقیق کردیم این آلبوم اولین آلبوم موسیقی بی کلام الکترونیکی مجوز دار در ایران است .آلبوم های الکترونیکی با وکال و خواننده هستند که مجوز گرفته اند اما موسیقی بدون کلام الکترونیکی اولین بار است که مجوز می گیرد.

 

*این آلبوم در کدام زیرشاخه های سبک  الکترونیک قرار می گیرد؟

چیل اوت و هاوس.

 

 

پایان

سعید رسول نیا - موسیقی موج