ارسلان کامکار: می دانستم که ایشان استعفا می دهند
هفدهم اسفند 1394

گفت و گو - موسیقی موج

 

ارسلان کامکار نوازنده بربط و ویولن و عضو گروه کامکارها است. او مقدمات موسیقی را نزد پدر فراگرفت و در سنین خردسالی در شهر سنندج با گروه‌های مختلفی که توسط پدرش سرپرستی می‌شد، به اجرای کنسرت می‌پرداخت.

او پس از چندی به تهران سفر کرد و در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران فراگیری موسیقی را ادامه داد. وی پس از تکمیل دروس موسیقی، به عنوان نوازنده ویلن، همکاری‌اش را با ارکستر سمفونیک تهران آغاز کرد.ارسلان علاوه بر نوازندگی ویولن کلاسیک در عود نوازی نیز بسیار چیره دست است. 


از آثار وی می توان به یاد علی اصغر کردستانی،زردی خزان،سوئیت سمفونیک افسانه سرزمین پدری‌ام،سرود ایران،شوریده دل،سوئیت سمفونیک کردی،کنسرتو کمانچه (با همکاری اردشیر کامکار)،شباهنگام (با همکاری هوشنگ کامکار روی اشعار نیما یوشیج،جاده ابریشم ،موسیقی متن فیلم مادر (به کارگردانی علی حاتمی)،موسیقی متن فیلم آوازهای سرزمین مادری‌ام (به کارگردانی بهمن قبادی،آلبوم خاک نغمه خراسانی،نغمه صلح و ....اشاره کرد.

 

ارسلان کامکار همچنین در زمینه موسیقی کودکان نیز، موسیقی متن تاترهای سبز در سبز شش جوجه کلاغ و روباه، کار آگاه 2، بابا بزرگ و ترب و موسیقی فیلم تنبل قهرمان (همه نمایش‌ها به کارگردانی بهروز غریب پور اجرا شده است) را ساخته است.

 

در ادامه می توانید گفت و گوی موسیقی موج را با ایشان بخوانید :

 

 

*آلبومی در دست انتشار دارید ؟

در فکر انتشار آلبومی مشترک با برادرم هوشنگ هستم.در این آلبوم قطعه کنسرتوی عود از من هست و هوشنگ نیز قطعاتی از کمانچه و ارکستر و سنتور و ارکستر دارد و همچنین قرار است به زودی "سی دی" کنسرت سال گذشته ما هم منتشر شود.

 

 

*برنامه کنسرت در ایام عید ندارید ؟ اجرای خارج ازکشور چطور ؟

فعلآ خیر.

 

 

*قصد انتشار کتاب در زمینه ویولن نوازی ندارید ؟

فعلا گرفتار مسایل دیگری هستم و به انتشار کتاب فکر نمی کنم.

 

 

*از خانواده کامکارها چه خبر ؟

آخرین فعالیتی که داشتیم دو اجرا در جشنواره فجر بود و فعلآ برنامه دیگری نداریم.

 

 

*ویدیوی مستندی که قرار بود از خانواده کامکارها منتشر شود به کجا رسید ؟

چند روز از تمرینات و کنسرت ها فیلم گرفتند؛ فکر می کنم هنوز به اتمام نرسیده است و احتمالآ باید از تک تک بچه ها هم فیلم بگیرند.

 

 

*عملکرد امسال جشنواره موسیقی فجر را چگونه ارزیابی می کنید؟

به نظرم جشنواره امسال بهترین اجراها را داشت؛ به همین دلیل ما نیز در جشنواره اجرا داشتیم,زیرا شاهد آن بودیم گروه ها و افراد معتبر تری می آیند و شور و حال بهتری دارد.در کل جشنواره موسیقی فجر اجرا های خوبی داشت که شامل ارکستر سمفونیک و  ارکستر ملی نیز می شود. به نظر من امسال بهتر از سال های گذشته بود.

 

 

*نظرتان درباره حواشی پیرامون فعالیت های آقای علی رهبری چیست ؟

پس از مدتی که ایشان آمدند, می دانستم که یا استعفا می دهند و یا عذرشان را می خواهند ,زیرا وقتی کسی می خواهد سنگی را بردارد باید بداند که وزن آن چقدر است و آیا می تواند این سنگ را بردارد؟ و من فکر می کنم سنگی که ایشان برداشتند بسیار سنگین و غیر منطقی بود.

 

با این حقوق هایی که برای نوازنده های ارکستر سمفونیک در نظر گرفته بودند, می خواستند هم باله و هم اپرا اجرا کنند و هم کار ملی انجام بدهند و قطعات سمفونیک را اجرا کنند و نیز اقدام به ضبط آثار موسیقیایی کنند و کلآ همه کار انجام دهند و در حال حاضر نوازنده ها هم منتظر دستمزدهایشان هستند!

 

من به آنها می گفتم که کارهایی را که می خواهید انجام دهید خوب است, اما با حقوق کمی که برای نوازنده ها در نظر گرفتید غیر ممکن است ؛ اما ایشان اصرار داشتند که «می شود» و ما این کار را می کنیم؛ اما نشد! شرایطی که ایشان ایجاد کرده اند باعث شده است تا نوازنده ها منتظر تکلیف دستمزدهایشان باشند! ایشان خیلی سنگ بزرگی را برداشتند و غیر منطقی!

 

 

*قصد همکاری مجدد با ارکستر سمفونیک را دارید ؟

نمی دانم. باید درباره ی آن فکر کنم. محل زندگی من تا محل تمرین دور است, نمیدانم واقعآ میتوانم از محل زندگی به سر تمرین برسم یا نه. باید درباره آن فکر کنم.

 

 

*عملکرد خانه موسیقی را چطور ارزیابی می کنید ؟

نظری ندارم. مدتی است که بیرون آمده ام و اطلاعی از جریانات آن ندارم.

 

 

 

سعید رسول نیا - موسیقی موج