وحید اسداللهی: من « بازاری » فعالیت نداشتم
سیزدهم اسفند 1394

گفت و گو - موسیقی موج

 

وحید اسداللهی در ۱۱ سالگی آموزش نقاره راشروع کرد.اولین استاد او هوشنگ زیوه بود.او درگروه عارف خواننده موسیقی پاپ اردبیلی نقاره می‌نواخت.

 

بعد از 18 سال نوازندگی، در 29 سالگی به منظور کسب تجارب عالی موسیقی به جمهوری آذربایجان رفت و مستقیماً زیر نظر الماس قلی اف تکنیک های ممتاز نوازندگی را آموزش دید. همچنین از سال 1377 در باکو نزد استاد صفرعلی جاوید کار با ارکستر را تجربه می کند.

 

از آن پس وحید اسدالهی با معتبرترین ارکسترهای موسیقی در جمهوری آذربایجان همکاری داشته و به عنوان نخستین تکنواز خارجی نقاره در ارکستر فیلارمونیک باکو عضویت دارد. وی برنامه های متعددی را در کشورهای مختلف از جمله کانادا، آمریکا، فرانسه، آلمان و ایتالیا اجرا کرده است. حضور موفق در جشنواره های مختلف موسیقی، دو بار کسب مقام اول در جشنواره موسیقی فجر و عضویت در هیئت داوران جشنواره موسیقی نواحی (کرمان ـ 1380) در کارنامه هنری او ثبت شده است.

 

آلبوم های دوگاه، ریتم های آذربایجان، ماهور هندی، دست افشان و وصال و ضرب آذر (دونوازی تنبک و نقاره با همکاری کامبیز گنجه ای (تنبک)) و رقص های آذربایجان (همنوازی با غلام میرزا یف (دودوک)، ناطق میرزایف (گارمون) و جیحون حسین اف (پیانو) از آثار شاخص او هستند.

 

در ادامه گفت و گوی موسیقی موج را با ایشان بخوانید :

 

 

*چطور شد به ساز نقاره علاقه مند شدید ؟

باید نوازندگی ساز در خون انسان باشد.برادرم نوازنده دایره بود و من به دایره علاقه مند شدم و سال ها بعد متوجه شدم نقاره تکنیک های بیشتری دارد و آن را فرا گرفتم.

 

*چطور شد که به فکر گردآوری ردیف موسیقی آذرباییجان افتادید ؟

چون بنده آذری هستم و در ردیف و موسیقی بزرگ شدم و همچنین برادرم نیز گارمون می زد.

 

*چه  تفاوت هایی میان ردیف آذربایجانی و ردیف دستگاهی وجود دارد ؟

هردو ردیف هستند. موسیقی اقوام مختلفی دارد و هر قومی ردیف خود را دارد و خیلی جالب بود که با زدن این ردیف ها مردم متوجه شدند که ردیف های آذری نیز در ایران وجود دارد.

 

*به نظر خودتان کدام یکی از آثاری که از شما منتشر شده, اهمیت بیشتری دارد؟

همه آثار! من « بازاری » فعالیت نداشتم و همیشه موسیقی را جدی کار کردم که هرگز از نظر مادی هم سودی برای ما نداشت؛ اما تمامی آثاری که از ما منتشر شد می تواند منبع مناسبی برای آموزش موسیقی آذربایجانی باشد.

من سعی خودم را داشته ام تا در تمامی آثاری که منتشر می کنم ,استانداردها را رعایت کنم.

 

*مشغول به چه فعالیت هایی هستید ؟

در چندین گروه فعالیت دارم و همینطور مشغول جمع آوری یک آلبوم هستم.

یکی از آلبوم ها هم در چند روز آینده با عنوان تار نوازی آذرباییجانی با همراهی تار و پیانو و ناقاره منتشر می شود.

 

 

 

سعید رسول نیا - موسیقی موج