بردیا امیری:برای خودم یک نفر را بت نمی کنم
نهم اسفند 1394

گفت و گو - موسیقی موج

 

بردیا امیری از نوازندگان جوان ساز درامز است که با چهره های عرصه موسیقی کشور همکاری داشته است. در ادامه می توانید گفت و گوی موسیقی موج را با ایشان بخوانید:

 

 

*موسیقی را از چه زمانی شروع کردید و چرا ساز درامز را انتخاب کردید ؟

درامز را در 19 سالگی شروع کردم. در آن زمان شرایطی نبود که نوازندگی این ساز را از نزدیک ببینم.آهنگهایی که می شنیدم و فیلم هایی که از نوازندگی این ساز می دیدم زمینه علاقه من را ایجاد کرد. البته آن زمان این فیلم ها و فایل ها خیلی محدود و کم بودند.

 

*پیش کدام اساتید ساز درامز را آموزش دیدید ؟

بخش عمده یادگیری این ساز که تقریبا سه سال طول کشید زیر نظر آقای مقدم بود و مدت کوتاهی هم در محضر آقای قیصری پور و آقای جیرفت بودم.

 

*از چه زمانی تصمیم گرفتید وارد دنیای حرفه ای در نوازندگی درامز شوید ؟

من خودم را نوازنده حرفه ای نمیدانم, زیرا نه ثبات مال و نه ثبات کاری داریم. اما در هر صورت از اول که شروع کردم تصمیم داشتم که جدی باشم.در واقع به این صورت نبود که از اواسط کار تصمیم بگیرم مسیرم را تغییر بدهم.

این نوع سازها به گونه ای هستند که باید در گروه ها شروع به نوازندگی کرد. چون یک ساز مکمل است البته تکنوازی هم دارد اما فقط در پروژه های خاص. معمولا زمانی که کمی در نوازندگی پیشرفت می کنید با افرادی آشنا می شوید که یا باعث تشکیل گروه می شود و یا عضوی از یک گروه می شوید.

 

 

* درحال حاضر با کدوم گروه ها همکاری می کنید ؟

گروه های ثابتی که فعلا با آنها کار می کنم گروه کامنت است.در بخش پاپ چند ماه است که با گروه  آقای خواجه امیری همکاری می کنم؛ اما در کنار آن فعالیت های پروژه ای و موقت هم دارم.

 

 

*سازهای کوبه ای , سازهای پر سرو صدایی هستند کجا تمرین می کنید؟

در خانه.

 

*همسایه ها شکایت نمی کنند؟

خوشبختانه مشکل چندانی از این بابت ندارم و ساعت های خاصی را می توانم به تمرین بپردازم. البته چهار ساعت بیشتر نمیتوانم , ولی خب خیلی ها هم این موقعیت را ندارند و شاید حتی 15 دقیقه هم نتوانند کار کنند. اما در کل تا جایی که بتوانم رعایت می کنم و خدا را شکر تا به الان اعتراضی نشده است.

 

 

*نوازندگی در سبک های مختلف درامز چه تفاوتهایی با هم دارند؟

اگر به صورت کلی بگویم, تفاوت تکنیکی دست و پا است که در سبکهای پاپ, جز و راک متفاوت از هم هستند و یک مجموعه اصول پایه ای آنها باید اجرا شود و اگر این اصول رعایت نشود صدای نادرستی شنیده می شود.

تفاوت دیگری که به جز تکنیک های دست و پا وجود دارد , این است که باید نگرش کافی نسبت به آن موسیقی داشت. مانند زمانی که سبک جز میزنیم نسبت به زمانی که پاپ می زنیم باید نگرش و تفکر متفاوتی داشته باشیم.

 

 

*به کدام نوازنده درامز علاقه دارید ؟

نوازنده های زیادی هستند! من اصولآ برای خودم یک نفر را بت نمی کنم تا تمام فکر و ذکرم شود, چون با این کار خودم را محدود می کنم. درست است افراد شاخص و نوازنده های مطرحی وجود دارند اما اگر حتی بهترین نوازنده را جلوی انسان بگذارند و تمام تمرکز خود را روی او بگذارد خود را محدود می کند.

همیشه تعدادی از نوازنده ها هستند که به آنها گوش می دهم اما امکان دارد که چند ماه آینده برخی از این افراد تغییر کنند. این باعث می شود فکر انسان خلاق تر شود و تاثیر بیشتر بر مخاطب های مختلف ایجاد کند و نوازندگی هم تلفیقی می شود از چیزهای مختلفی از نوازنده های مختلف یاد گرفته ایم.

 

 

درحال حاضر مشغول به چه فعالیتهایی هستید؟

با گروه کامنت مشغول کار بر روی آلبوم جدید این گروه هستیم .

 

 

 

 

سعید رسول نیا - موسیقی موج