خانه موسیقی بودجه ای نداشته است
هفتم بهمن 1394

گفت و گو - موسیقی موج

 

حمیدرضا عاطفی معاون اجرایی خانه موسیقی در گفت و گویی با موسیقی موج از انتقادات به خانه موسیقی گفت:

 

*نقد منتقدان از خانه موسیقی به چه دلایلی صورت گرفته است؟

تا جایی که من اطلاع دارم منتقدان دو دسته هستند.

یک عده به تعاونی مسکن نقد دارند و بخشی دیگر با این مسئله که خانه موسیقی برای ما چه کار کرده است. در واقع  باید جزئیاتش را از خود منتقدان بپرسید!

 

*پرسشی که مطرح می شود این است که خانه موسیقی کار خودش را انجام می دهد و همیشه نیز اینگونه بوده است, پس چه اتفاقی افتاد که به یکباره سیل انتقادات به سمت فعالیت های خانه موسیقی جاری شد؟

 

اگر بخواهیم به گذشته برگردیم و بررسی کنیم ,میبینیم خانه موسیقی بودجه ای نداشته است که بتواند در اجراییات و حمایتهای مالی و مادی از اعضای خود قدم بزرگی بردارد, اما در اساسنامه و شرح وظایف تلاش شده است که با توجه به کمبود امکاناتی که داریم, بیشترین بازدهی را با اتکا به پتانسیل عظیمی که بین اعضای برجسته گان موسیقی، شورای عالی و کسانی که در خانه موسیقی عضو هستند داشته باشیم ؛ که در واقع شامل حمایت معنوی از اعضا نیز می شود.

پیگیری کارهای حقوقی اعضای خانه موسیقی ,  اعتراض و پیگیری مسائلی که برای هنرمندان پیش می آید , تلاشهایی در جهت جلوگیری از لغو کنسرت ها، بیانیه هایی که برای جلوگیری از تضییع حقوق هنرمندان داده شده ، اقداماتی که در مقابل اهانت هایی که به رئیس شورا شده است را انجام دادیم همه این موارد در سوابق و سایت خانه موسیقی قابل بررسی است.

 

در یکی دوسال اخیر ما در زمینه کپی رایت به صورت خاص اقدام کردیم .لغو کنسرتها به ویژه در دولت یازدهم اوج گرفت .همچون لغو کنسرت آقای قربانی در مشهد و آقای سالار عقیلی در خراسان و حتی کنسرت استاد ناظری، این موارد باعث شد اکثر هنرمندان را گرد هم آوردیم. از آنها امضا جمع کردیم تا خانه موسیقی نماینده تام الاختیار هنرمندان باشد تا بتواند طلب خسارت از کسانی کند که باعث لغو کنسرتهای مجوزدار می شوند.

زمانی یک کنسرت می خواهد اجرا شود , مراحل طولانی و پیچیده ای را برای اخذ مجوز طی می کند , به غیر از وقت و هزینه هایی که گروه های موسیقی برای تمرینات و چاپ بلیط و ... می پردازند .سپس در دقیقه نود به هر دلیلی به صورت غیر قانونی کنسرت را لغو می کنند.

خب خسارت آن را چه کسی باید پرداخت کند ؟ ما این موضوع را مطرح کردیم که وزارت ارشاد زمانی که مجوزی صادر می میکند, باید از آن دفاع کند و اگر نتوانست دفاع کند و به هر دلیلی که لغو شد به هنرمندان خسارت پرداخت شود.

یک یا دو هفته پس از این گردهمایی, زمزمه هایی شنیده شد و در بهار سال جاری مسئله نقد 15 ساله خانه موسیقی پیش آمد! البته ما همیشه خاطر نشان کرده ایم که از نقدی که سازنده باشد و در جهت تقویت صنف ,استقبال می کنیم.

 

در کنار حسن نیت هایی که وجود داشت, عده ای از این جریان نقد, سوء استفاده کردند و فضا به سمتی کشیده شد که اشخاصی که یا نیت پاکی نداشتند و یا آگاهی کافی نداشتند که به کجا می روند، فضای نقد را با تندروی و افراط به سمتی بردند که متاسفانه هتک حرمت شد.

حرمت اساتید نگه داشته نشد و برخی رسانه های خاص که هیچ گاه برای موسیقی دل نسوزانده اند و سعی کردند موسیقی را تضعیف کنند و طرفدار لغو کنسرتها بودند و حتی هیچ وقت در جهت حمایت از موسیقی گامی بر نداشته اند, در زمینه کوبیدن خانه موسیقی راست و دروغ به هم بافتند و تحویل مخاطب هایشان دادند.

 

خوشبختانه با گذشت زمان بسیاری از مسایل روشن شده و من هم به آینده خوشبین هستم و هرچه زمان بگذرد سره از ناسره تمیز داده می شود .

 

 

سعید رسول نیا - موسیقی موج