مهدی کرد: آرزوی مرتضی پاشایی این بود که ماندگار شود
سوم اردیبهشت 1395

گفت و گو - موسیقی موج

 

«مهدی کرد» کنسرت‌گذار، مدیر برنامه و فعال موسیقی کشورمان در گفت و گویی با موسیقی موج از فعالیت های خود عنوان کرد :

 

 

*تهیه کننده و مدیر برنامه مهدی یراحی و مهدی احمدوند هستید ؟

در حال حاضر بله.

 

 

*برنامه این خوانندگان در آینده چگونه خواهد بود؟

مهدی یراحی و مهدی احمدوند , آلبوم جدیدی را در سال جاری و تا بین برج 6 تا 11 منتشر خواهند کرد.

در ادامه تور کنسرت هایمان نیز در تهران و کل کشور اجرا خواهیم داشت .در یک سال اخیر در شهرهای بسیاری برنامه داشتیم, ولی خب شهرهای زیادی باقی مانده است.

 

*در حال حاضر مدیر برنامه این دو عزیز هستید, گویا قرار بر این است برنامه های هنرمندان دیگری را نیز مدیریت کنید؟

نزدیک به یک سال است که با دوستی به نام "محمد حسام" آشنا شده ام و مدیر هنری ایشان هستم.

هم تهیه کننده و هم مدیر برنامه های ایشان هم هستم. آهنگ های ایشان طی چند ماه اخیر منتشر شده است.

در ادامه برنامه هایم با "حسین قربان پور" عزیز آشنا شدم و پس از آن صحبت هایی پیرامون همکاری هایمان انجام شد و این افتخاری ست برای من که با ایشان همکاری دارم.این موضوع را تا به حال جایی عنوان نکرده ایم.

 

 

*به جز این که تهیه کننده موسیقی هستید, در این عرصه چه فعالیت های دیگری دارید؟

من پیش از آن که مدیر برنامه و تهیه کننده باشم, مدیر هنری هستم.یعنی یک پروژه را از همه لحاظ مدیریت می کنم.در واقع تمام انگیزه و علاقه من این است که از روز اول با یک خواننده آشنا شوم و قدم اول را با همدیگر برداریم که بتوانم با آن چارچوبی که در ذهنم است به پیش برویم.

 

 

*با آقای مرتضی پاشایی هم به این صورت بودید؟

تقریبآ بله.

 

 

*از آهنگ هایی که آقای پاشایی خواندند, آهنگی هست که منتشر نشده باشد و قصد انتشار آن را داشته باشید؟

 

از مرتضی پاشایی خیلی کارها باقی مانده است,اما آثاری بودند که خودش قصد انتشار آن ها را نداشته است.هر هنرمندی مشق های هنری دارد؛ آهنگ هایی می سازد و آن را برای خودش کنار می گذارد و آهنگ بهتری را پخش می کند.

 

هنرمندان حرفه ای آثار بسیاری را خلق و آثار کمی را منتشر می کنند.دیگر آثار در گنجینه ی خودشان باقی می ماند و کسی حق ندارد آن را پخش کند.اگر اثری از مرتضی پخش شد تحت نظر اطرافیان مرتضی نبود و اتود بوده است .خیلی ها صدایاشان را در کنار مرتضی قرار دادند . این حرکت بسیار زشت است که برای زندگی هنری کسی که دستش از دنیا کوتاه است, تصمیم بگیریم.

 

مردم مرتضی پاشایی را تا 23 آبان سال 93 قضاوت کنند. تا روزی که زنده بود.من اصولآ خیلی کم صحبت می کنم و بیشتر مشغول کار هستم , اما یک جایی تصمیم می گیرم باید صحبت کنم.مردم مرتضی را قضاوت کردند و من باید دفاع می کردم.

 

در میراثی که مرتضی به یادگار گذاشت, من بسیار زحمت کشیده ام.ما هم قدم بودیم و وظیفه من بود از میراث مرتضی دفاع کنم.ما حق نداریم درباره کارهای هنری کسی که از دنیا رفته است, قضاوت کنیم.

 

آثاری که از یک هنرمند به جای می ماند, از روح و جان آن هنرمند می آید.اصلآ زیبا نیست, زمانیکه کسی آسمانی شده است , دست به آثار هنری او ببریم و آلبوم و تراک هایی با نام او منتشر کنیم.اگر مرتضی قصد انتشار این آثار را داشت, خودش منتشر می کرد.بعضی از دوستان که این کارها را انجام داده اند , خودشان را مدیون وی کرده اند.

 

 

*با آقای پاشایی بسیار نزدیک بودید.

 

اولین استارت جدی فعالیت های من با مرتضی بوده است. البته پیش از آن نیز کارهای موسیقیایی انجام می دادم.تهیه کننده و برگزار کننده کنسرت بودم و کنسرت های متعددی با آقای احسان خواجه امیری و حمید عسکری, استاد شهرام ناظری و رضا صادقی برگزار کرده ام.

 

تا آن که با مرتضی آشنا شدم. تصمیم هایمان به یکدیگر نزدیک بود. در آن زمان کسی من و مرتضی را نمیشناخت.ما با هم تفکرات و ایده هایی داشتیم که به همه ی آن ها نیز رسیدیم.

 

آرزوی مرتضی این بود که ماندگار شود و در واقع به خواسته اش رسید.همیشه هم میگفت معروفیت با محبوبیت تفاوت دارد و می خواهد محبوب باشد و آثاری داشته باشد که ماندگار باشدو این اتفاق افتاد.

 

یک سال پس از این که با مرتضی شروع به کار کردیم , با مهدی احمدوند آشنا شدم و به پیشنهاد مرتضی با ایشان نیز آغاز به همکاری کردم.همچنان با مهدی احمدوند ادامه داده ام وبا مهدی یراحی که از دوستان بسیار نزدیک من می باشد نیز همکاری دارم. خدا را شکر در زمینه برگزاری کنسرت تهران و شهرستان های مهدی یراحی خیلی موفق بوده ایم.بیش از 50 سانس در یک سال برگزار کردیم که با اسقبال خوب مردم روبرو بوده است.

 

 

*در آخر آرزوی خوب شما؟

همه ی مردم ایران خوب باشند و این که همیشه دلشان شاد باشد و به چیزای خوبی که در دلشان هست برسند و با خوبی ها خوب باشند.این بزرگترین آرزوی من برای همه مردم کشورمان است.

 

 

 

 

نگار لطفی - موسیقی موج