پاسخ مانی رهنما و همسرش به حواشی دورهمی
هفدهم بهمن 1396

نشست خبرى كنسرت مانى رهنما برگزار شد


نشست خبری کنسرت مانی رهنما خواننده با سابقه کشورمان صبح امروز ۱۷ بهمن‌ماه در فرهنگسرای ارسباران برگزار شد .


این مراسم با حضور مانی رهنما و همسرش صبا راد، محمدرضا عقیلی (تنظیم‌کننده)، رضا تاجبخش (رهبر ارکستر)، بابک صحرایی و محمد گوهری نژاد (تهيه كنند) برگزار گردید.


بابك صحرايي در ابتدا گفت: ما خوانندگانی داشتیم که در ابتدای ورود با اقبال عمومی مواجه شدند اما در گذر زمان به فراموشی سپرده‌ شده‌اند. اما مانی رهنما با گذشت بیست سال از فعالیت حرفه‌ای‌اش ، همچنان محبوب است و در جریان اصلی موسیقی قرار دارد.

او همچنين ماني رهنما را ملاك و معياري براي موسيقي زنده بيان كرد و حضور مستمر او را مورد تقدير قرار داد.


وی افزود : از ديگر اقدامات وي معرفي نسلهاي جديد خوانندگان به بازار موسيقي ايران دانست.

 

صحرایی قطعاتي همچون نيلوفر و آتش دريا را قطعاتي با هزينه بالا براي توليد نام برد.


 
مانی رهنما در ادامه بیان کرد : دوستانی هستند که فکر می‌کنند با خوانندگان جدید زاویه‌دارم, درصورتی‌که علاقه‌مندم به ثبت اسم خوانندگان بانامم .من هم روزی به‌ واسطه اساتید به این عرصه معرفی شدم و می‌خواهم این ذهنیت را از جامعه پاک کنم .


وي در خصوص سبك و آواز خود بيان كرد : بعد از فوت بابك بيات انتظار ضعيف شدن كار من از سوي برخي ميرفت كه اينگونه نشد.


رهنما خاطر نشان کرد : در همان زمان که موسیقی الکترونیک به شکل هاوس شروع‌ شده بود همه گفتند آلبومی که می‌خواهید ارائه دهید جایگاهی ندارد؛ بنده خلاف این دیدگاه را داشتم و معتقد بودم باید در سایه طوری حرکت کنم که وارد نور شوم و در آن زمان جای موسیقی پیانو و آواز را خالی دانستم و این کار را تولید و منتشر کردم و بابک صحرایی در تمامی زمینه‌ها به من کمک هاي خيلي زيادي  کرد و درکل بنده این روند را ادامه در مسیر هنری‌ام ادامه خواهم داد و در ديگر كارهايم از رضا تاجبخش عزيز كمك گرفته شد..

 

این خواننده اضافه کرد: تغییر سبک در کاراکتر من و صدایم اتفاق نخواهد افتاد اما در ملودی و تنظیم کار تا جایی که در صدای من تغییر ایجاد نشود انجام خواهم داد ؛ البته آلبوم بنده راه جدیدی است که با شنیدنش به این مهم پی خواهید برد.


وی افزود: در این کنسرت رویکرد متفاوت است و با همفکری دوستان تصمیم گرفتیم، تمام قطعاتی را اجرا کنیم که در اجراهای گذشته با اقبال بیشتری روبرو شده است.

 

محمدرضا عقیلی در پاسخ به خبرنگاري در خصوص جزييات كنسرت گفت: اجرا با ارکستر بزرگی متشکل از ارکستر پاپ، ارکستر زهی و بادی روی صحنه خواهد رفت و با نسخه‌های اصلی کارها تفاوتی ندارد و کنسرت به لحاظ ارکستراسیون و با توجه به موسیقی امروز و کنسرت‌هایی که برگزار می‌شود متفاوت‌تر و سخت‌تر است.


رضا تاجبخش ادامه داد: در زمانی که صدای خواننده‌ها در کنسرتشان پلی می‌شود، مانی رهنما سعی می‌کند کارها را به‌صورت اورجینال به اجرا دربیاورد.


رهنما در مورد حضورش در برنامه دورهمی و استفاده برای تبلیغات کنسرتش بیان کرد: بنده و همسرم هيچ تصميمي براي بيان كنسرت در برنامه دورهمي نداشتيم .اگر بگویید برای تبلیغ آلبوم استفاده کردم به واقعیت نزدیک‌تر است تا کنسرت! برنامه دورهمی موفق است و چه ایرادی دارد از تریبون سالم و درستی برای تبلیغ آلبوم استفاده کنم چون علی اوجی تهیه‌کننده آلبوم است و از طرفی دعوت برخی مهمانان این برنامه را هم بر عهده دارد.


رهنما همچنین درباره سانسور شدن بخش‌هایی از محتوی مصاحبه خود در برنامه دورهمی توضیح داد: در دورهمی اصلاً درباره کنسرت صحبتی نکردیم چون برنامه اجتماعی خانوادگی است و در رابطه بااینکه چهل دقیقه از صحبت‌های من و صبا را سانسور شده، باید بگویم این‌گونه نبوده است.


وي علت تاخير در تهيه آلبومش را عدم اجراي تعهدات توسط سرمايه گزار اول دانست و مدت دوسال تاخير بدليل درمان حنجره اش دانست تا در نهايت علی اوجی بعد از دو سال کار را تحویل گرفت. 


مانی رهنما افزود: هفتاد درصد از آهنگسازی‌های کار با برادرم بهنام رهنما و دو قطعه از آن در کنسرت اسفندماه به اجرا درخواهد آمد تا مخاطبان با آلبوم جدید بنده آشنا شوند و آلبوم نهایتاً در ابتداي سال 97 روانه بازار موسیقی کشور می‌شود.


 ماني رهنما در پاسخ به سوال خبرنگاري در خصوص عدم حضورش در جشنواره گفت : سال 77 جشنواره را ما راه انداختیم البته با كمك آقايان مشفق ، داريوش تقي پور ، بهروز صفاريان ، بابك بيات.  جشنواره گسترده و خیلی عجیبی بود چون بعد از بیست سال نبودن موسیقی پاپ، روی صحنه رفتیم و بازخورد خوبی داشت و ستاره طلایی آواز را به ما اهدا کردند و تعجبم این است که چرا در این جشنواره طیف‌های گوناگون موسیقی را در حضور نداشتند.              


عقیلی درتكميل صحبتهاي ماني رهنما اضافه کرد: در جشنواره آیتمی به‌عنوان مسابقه وجود ندارد و صرفاً به بخش جنبی اکتفا می‌کنند و جایزه را برای آلبوم در نظر گرفته‌اند درحالی‌که شاید برخی آلبومشان را برای مسابقه آماده نکرده‌اند و اگر دوستانی را دعوت می‌کنند فقط برای گیشه و درآمد است علی رقم اینکه بودجه دارند.براي اجرا در بخش مسابقه مي بايست حضور داورها هم ديده شود .


گوهری گفت: مانی رهنما یک عشق است و برای من انگیزه‌ای برای حضور ایجاد کرد.. 

 

مانی رهنما درباره همکاری با ترانه‌سراهای ممنوع الکار گفت: نسل ما را زدند. دست من خوب است پایشان به خارج از کشور باز می‌شود.


بابک صحرایی در ادامه توضیح داد: مانی رهنما ترانه‌هایی را انتخاب می‌کند که خوانندگان برای اجرای آن ریسک نمی‌کنند. رهنما هیچ‌گاه در برابر اجرای ترانه گارد نداشته و ندارد. همه ما دچار ممنوع الکاری شدیم اما ازلی و ابدی نبوده و همیشه دفتر موسیقی همیشه همکاری و کمک کرده است و ممنوع الکاری همیشگی نیست..


این خواننده درباره ارزیابی موسیقی پاپ بیان کرد: موسیقی تغییر کرده و در تغییر، المان‌هایی ممکن است از بین برود که مفید هم باشد؛ اما تنها مسئله‌ای که من را تحت تأثیر قرار داده است مسئله کپی‌برداری و تأثیرپذیری خیلی مستقیم از فضاهای ترکیه‌ای و یونانی ست که به‌نوعی خسته‌کننده شده است. موزیسین‌ها در ساخت ملودی اعتمادبه‌نفسشان را ازدست‌داده‌اند. در همه دنیا کاور کردن وجود دارد اما اینکه کامل این اتفاق می‌افتد باید زنگ‌های خطر را باید به صدا درآورد. درک نمی‌کنم خوانندگانی را که نوع خوانش‌شان نوحه است چون دیگر خوانندگی نیست. بازگشت به موسیقی ارزشمند ایران، وظیفه موزیسین‌های ما است و موسیقی از مسیر خودش خارج‌شده است.


مانی رهنما درباره دلیل انتخاب سالن ایرانيان توضیح داد: برای سالن‌های دیگر دیر اقدام کردیم و سالن‌ها پر بودن و سالن ایرانیان بهترین گزینه است. البته جشنواره موسیقی فجر در این سالن برگزارشده بود و خوانندگان زیادی روی صحنه رفتند. از طرفی تخفیف‌های بهتری چون فضای تبلیغاتی، امکان تمرین پیش از اجرا را به ما دادند..


صبا راد در پایان بیان کرد: طیف زیادی از مخاطبان مانی رهنما از کرج است و بیشترین تبلیغات در آنجا انجام می‌شود ..

 

شایان به ذکر است کنسرت مانی رهنما در تاريخ  ۴ اسفندماه سال جاری در سالن ایرانیان به رهبری رضا تاجبخش برگزار می‌شود.

 

گزارش تصویری موسیقی موج از این مراسم را در ادامه مشاهده نمایید :